Uverejnené Vložiť komentár

Dáždnik alebo Čo ste zrejme nevedeli o svojom kamarátovi do dažďa

Do ktorej skupiny patríte vy – k tým, čo majú jeden dáždnik (v lepšom prípade) na celý život? Alebo si potrpíte na ladení dáždnika k aktuálnemu outfitu? Poďme sa spoločne pozrieť na tohto kamaráta do dažďa!

Dáždnik ako taký je s nami už cez tri tisícky rokov.

Áno, počítate správne, poznali ho už dávno pred naším letopočtom. Po prvýkrát sa objavil už v starom Egypte, kde slúžil prioritne na ochranu pred horúcim slnkom. Mimoriadnej obľube sa tešili aj pôvodné čínske dáždniky, vyrobené z bambusových paličiek a nepremokavého papiera, ktorý neskôr nahradil hodváb. Bola to však výsada bohatých ľudí. K nám do Európy sa dáždnik dostal až niekedy v 18. storočí.

Po akom siahnuť?

Či už dáždnik využívate na ochranu pred dažďom, snehom, vetrom, alebo slnkom, vždy by ste si mali zvoliť ten správny typ. V prírode  skôr oceníme pláštenku (alebo, ak chcete, pršiplášť). Dnes už však bez problémov zoženiete aj vyslovene športový/turistický dáždnik. Ten ľahko prichytíte k batohu. Na bežné nosenie je najpraktickejší skladací dáždnik. Môžete tak mať tohto „kamaráda do deště“ kedykoľvek poruke a nosiť ho napríklad v kabelke. Existujú dokonca vetruodolné dáždniky, s ktorými bude ich prehýbanie v tom najväčšom lejaku len nepríjemnou minulosťou. Siahnuť však môžete aj po tzv. golfovom dáždniku, pre ktorý je charakteristický väčší rozmer. Pohodlne sa tak podeň zmestia aj dve osoby. Výhodou veľkých rúčkových dáždnikov zase je, že sú odolnejšie a pevnejšie. Pohodlnejšie býva aj ich otváranie – to bez problémov zvládnete aj jednou rukou. Tieto dáždniky vám zároveň výborne poslúžia na podopretie, ako vychádzková palica. Na každodenné nosenie pre prípad drobnej letnej prehánky sú však viac než nepraktické.

Ako sa mu ešte hovorí?

Keď hovoríme o dáždniku, môžeme sa stretnúť aj s pojmom parazól (zo španielskeho para=štít a sol=slnko), baldekin (neskôr baldachýn), umbrella (z latinčiny), či slnečnák. Tvorí ho, pochopiteľne, nepremokavý materiál – impregnovaná látka, plastová fólia a neodmysliteľnou súčasťou je aj kovová, laminátová alebo drevená konštrukcia. Držadlá sú buď rovné alebo zahnuté.

Pár užitočných tipov na záver:

Vedeli ste, že po použití dáždnika je potrebné nechať ho úplne vyschnúť v roztvorenej podobe? Avšak pozor – nesušte ho na slnku! Bol by totiž náchylný na vyblednutie. Ak sa vám dáždnik zašpinil, ľahko to vyrieši mäkká hubka a kvapka prípravku na riad.

Niekoľko zaujímavostí o dáždniku:

  1. Budhisti považujú dáždnik za symbol ochrany pred rôznymi chorobami a strachom.
  2. Dvaja Slováci vyrobili dáždnik, ktorý je schopný vytvárať elektrickú energiu, napríklad zo slnečného žiarenia.
  3. Prvým mužom, ktorý začal nosiť dáždnik na verejnosti, a vyslúžil si za to veru nejeden posmešok, bol cestovateľ Jonas Hanway.
  4. Ak by ste náhodou nevedeli čo s peniazmi, náš trh ponúka aj luxusný dáždnik za 5000 eur a viac.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *