Uverejnené Vložiť komentár

Jantár – to nie je len šperk či ozdravný amulet

Jantár je nepochybne jedinečný kameň, a to nielen svojou špecifickou farbou (zlatohnedou alebo žltou) či štruktúrou. Známy je totiž až 40 miliónov rokov, hoci nie je problém dočítať sa aj o jeho 300-miliónovej histórii. Čím je ale jantár rozhodne špecifický, to je hmyz a kúsky rastlín alebo dreva, nachádzajúce sa v jeho vnútri. A práve tým stúpa jeho cena. Môžete sa stretnúť aj so zeleným jantárom, ale pozor, ten je zvyčajne umelo farbený.

Kde je domov jantáru?

Jeho najčastejšími náleziskami sú Veľká Británia, Taliansko, Rusko, Rumunsko, Madagaskar či Dominikánska republika. Na pobreží Baltického mora , medzi Litvou a Poľskom, sa údajne nachádza až 90% získateľného jantáru. K nám najbližšie sú však náleziská jantáru v Bielych Karpatoch a v severnej časti Moravy. Nachádza sa napríklad v trhlinách stromov, ale aj v kameňoch a kvapľoch. Hovorí sa mu tiež kameň nádeje, dar slnka, zlato severu či slzy mora. Pripomína slnečný lúč alebo ak chcete, kvapku medu. Je to skutočne jedinečné dielo prírody.

 

Takto to vidia vedci…

Ak chceme byť explicitní, reč je o mineralizovanom zvyšku treťohornej živice ihličnatých stromov, tvoriaci amorfnú minerálnu masu. Jantár tiež poznáme pod názvami amber, ale jeho názov má vraj pôvod v perzskom jazyku (andar). Jantár je tvorený uhlíkom, kyslíkom, vodíkom a v neposlednom rade sírou, popolom a kyselinou jantárovou. Pre svoju mäkkosť mu chvíľu trvalo, kým si našiel cestu do oblasti šperkárstva. Od falzifikátu ho môžete odlíšiť tak, že pravý jantár v plameni horí a v neposlednom rade vonia po ihličnanoch. Prírodný jantár je až prekvapivo ľahký.

 

Ozdravná sila jantáru

Mnohí rodičia poznajú jantár ako veľkého prírodného pomocníka pri prerezávaní detských zúbkov. Čoraz častejšie však po ňom siahajú aj tí, ktorých trápia bolesti kĺbov a celkovo reumatické problémy. Je dokonca známy ako prírodné antibiotikum. Ezotericky zameraní ľudia mu zase vďačia za pozitívne myslenie, harmóniu, stabilitu, bezpečnosť, toleranciu a schopnosť správne sa rozhodnúť. Zaháňa smútok a zlú energiu. Táto miazga stromov sa preto vníma ako silný vodič vyšších energií, plná mystických vlastností. Má vraj moc predchádzať depresiám, úzkosti alebo dokonca sklonom k samovraždám. Zaisťuje vraj nevídaný úspech v podnikaní. V rámci ozdravného procesu si ho môžeme prikladať na rôzne časti tela.

 

Najväčšie zaujímavosti o jantári v bodoch:

  1. Pri trení o kožu vyvíja statickú elektrinu.
  2. Hodnota jantáru sa môže vyšplhať až na 50 tisíc eur.
  3. Sú mu pripisované ozdravné účinky v súvislosti s pečeňou, žalúdkom, močovým ústrojenstvom či obličkami, ale aj so štítnou žľazou.
  4. V Petrohradskom cárskom paláci sa nachádzala celá jantárová komnata, rozobratá a prevezená na neznáme miesto počas druhej svetovej vojny.

 

Bio Jantárový olej

Čo ste však možno nevedeli, je fakt, že existuje aj jantárový olej so silnými rozjasňujúcimi a regeneračnými účinkami. Siahnuť by po ňom mali predovšetkým dámy so zrelou pleťou, nakoľko dokáže veľmi efektívne eliminovať známky starnutia a zabojovať aj s pokročilými vráskami. Je možné používať ho tak ráno ako aj večer pred spaním. Tomu všetkému však musí predchádzať dôkladné očistenie a tonizácia pleti. Teraz je pleť pripravená na dávku jantárového oleja, ktorú jemne vmasírujte krúživými pohybmi. Jantárový olej nájdete aj v našej ponuke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *